Művelődés

Szenttamas.rs

 

Szenttamáson (is) nagy tapsot kapott a bábjáték

 

A Báb-Szín-Tér Közhasznú Alapítvány céljai közé tartozik, hogy a magyar nyelvterület határon túli részeibe is eljusson minőségi bábszínházi előadás, így Vitéz László is, a magyar vásári bábhős Pályi János Blattner-díjas bábjátékossal együtt. Olyan területekre, intézményekbe is, ahol a helyi költségvetés nem tenné lehetővé az előadás meghívását. Az alapítvány ezidáig Felvidék több területén, Erdélyben és tavaly a Vajdaságban is szervezett már turnét. Tavaly Ágoston Pribilla Valéria, idén Bodrogi Hajnalka, a Szabadkai Népkör vezetője szegődött partnerül a helyi szervezéssel, aminek köszönhetően négy nap alatt a tartomány nyolc településén láthatják A Vitéz László és az elátkozott malom című vásári bábjátékot. A mostani turné költségének felét pályázati forrásból, a másik felét pedig az alapítvány saját költségvetéséből biztosította.

A vásári bábjáték szenttamási bemutatójának megszervezését a Gion Nándor Kulturális Központ és a helyi Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola vállalta magára. A 2016. október 26-án az iskola előcsarnokában bemutatott előadás iránt óriási érdeklődés nyilvánult meg, az egyórás műsor alatt pedig a kicsik is, a tanítók és a szülők is kiválóan szórakoztak. Mint elhangzott, szükségünk van olyan szerethető példaképekre, akik legalább képzeletünkben vagy akár a bábszínházban jól elagyabugyálják azt, aki rosszat tesz velünk s a világgal. Ez a valaki most itt van s nemes egyszerűséggel csak Vitéz Lászlónak hívják!

A teltházas közönség előtt a pirossipkás, palacsintasütős vidám fickó ezúttal is móresre tanította a paradicsomfejű ördögöt, valamint Mefisztót, Cuclifert és persze a szellemeket, hogy ígéretéhez híven megőrölhesse a gabonát. Az életvidám, tréfákkal tűzdelt kesztyűs bábjáték lenyűgözte a közönséget, így az előadás végén még a legfiatalabb és legfélénkebb kisgyermekek is mosolyogva tapsolták meg a fordulatokkal teli, kiváló produkciót.

Pályi János a kaposvári Bábszíntér művészeti vezetője, számos nemzetközi és hazai fesztivál díjazottja portálunknak elmondta, hogy már hetedik éve folyamatosan törekszenek a művészi és pedagógiai bábjáték eredményeinek felhasználására, azok megismertetésére, tevékenységük pedig emellett egy modern, hiteles mai bábszínházi nyelv kialakítására irányul. Törekszenek továbbá arra, hogy a határon túli magyar közösségel folyamatos, élő kapcsolatot tartsanak fenn: Ez nem csak előadások bemutatását jelenti, hanem közös előadások létrehozását is. Több ilyen csoport van a Felvidéken, Erdélyben, Vajdaság viszont mindig a szívem csücske volt és maradt, és már második éve jövök ide. Az előző alkalommal kilenc, most pedig nyolc településen való vendégszereplés van tervben. Közben sok személyes kapcsolat is létrejött, remélem, hogy ezekből idővel igazi együttműködés alakul majd ki – fejtette ki a bábozás igazi nagymestere. Mint mondta, a művészek Vitéz László figuráját már legalább 120 éve folyamatosan megelevenítik, írásos nyomok viszont már a XIX. század közepétől léteznek. A figura tulajdonképpen nemzetközi, ami annyit jelent, hogy több ország meséjében előfordul ugyanez a hős, csak másképp hívják. Például: Oroszországban Petruska, Angliában Punch, Franciaországban Guignol, Olaszországban Pulcinella: A Kemény Henrik által ránk hagyott és játszott Vitéz László-karakter ízig-vérig szabadszájú, magyar népi bábhős, parasztbaka-figura. Furfangos, igazságosztó, nagyon egyedi, éleseszű és rendkívül mozgékony, tehát igazi vásári báb, s ennek köszönhetően sokkal többet engedhet meg magának, mint a hús-vér hősök. Talán ezért is fontos kiemelni, hogy nagyon sok nyelv és mozgás poént őriz ez a bábhagyomány. Egyszerűen szükségünk van rá – mutatott rá Pályi János.

Bábelőadás Szenttamáson 2016. október 26. képek

Bábelőadás Szenttamáson 2016. október 26. képek

Bábelőadás Szenttamáson 2016. október 26. képek

Bábelőadás Szenttamáson 2016. október 26. képek

Bábelőadás Szenttamáson 2016. október 26. képek

 

P. L.